12 Aralık 2010 Pazar

depolama aygıtları

           Şimdi çalıştığım slaytlardan beni en çok ilgilendiren kısmı yani aslında bilgisayar dünyasında bence önemli bir yeri olan depolama aygıtlarınden bahsedeceğim.
          Depo:Veri,talimatlar ve bilgiyi gelecekte kullanmak için saklamaktır.Depolama ortamı ise bilgisayardaki resimler,müzikleri.videoları ve komutları tutan fiziksel parçadır.
           Kapasite:Bir depolama aygıtının saklayabileceği byte sayısıdır.
          Depolama aygıtı:Depolama ortamına veriyi.bilgileri.talimatları kaydedebilen veya depolama ortamından alabilen bir bilgisayar donanımıdır.
           Yazma işlemi:Nesnelerin bellekten bir depolama ortamına aktarılmasıdır.
           Okuma işlemi:Nesnelerin depolama ortamından belleğe aktarılmasıdır.
         
          HARD DİSKLER
          Hard disk:Veri,talimat ve bilgiya saklamak için manyetik parçacıkları kullanan veya daha fazla bükülmez,dairesel tablalara sahiptir.Hard diskler veriyi yatay veya dikey kayıt yaparak saklayabilir.
        Hard disk'in karakteristikleri;kapasite,tablalar,okuma-yazma kafaları,silindirler,bölümler ve parçalar,dk.başına devir sayısı,iletim hızı,erişim zamanı.
          Raid:İki veya daha fazla tümleşik hard disk grubudur.
          Ağa bağlı depo(NAS):Depolama için ağa bağlı olan bir sunucudur.
          Harici hard disk:Bir kablo ile veya kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlanan ayrı bir bağımsız hard disktir.
          Çıkartılabilir hard disk:Bir sürücüye takabildiğiniz ve çıkartabileceğiniz hard disktir.
          Disk denetleyici;bir diskten sistem veri yoluna ve diğer bilgisayar bileşenlerine veri,talimatlar ve bilginin iletimini kontrol eden elektronik devreler ve özel amaçlı bir çipten oluşur.
         Örnek hard diskler;EIDE,SAS,SATA,SCSI(20-30 hard diski birbirine bağlayabilir.
        Flash bellek depolama aygıtı;
Flash bellek çipleri,solid-state ortam tipidirve hareketli parçalara sahip değildir.
Solid-state sürücüler(SSD'ler) manyetik hard disklere göre birkaç avantaja sahiptir.Örneğin;daha hızlı erişim zamanı,daha yüksek iletim hızı,daha az ısı oluşturma ve daha az güç tutma ve daha uzun ömürlü olma.
         

        Bellek kartı:Bir bilgisayarda,mobil aygıtta veya kart okuyucu veya yazıcıda takıp çıkarttığımız çıkartılabilir flash bellek aygıtıdır.Birçok masaüstü veya dizüstü bilgisayarsa,tablet pclerde,dijital kameralarda,taşınabilir ortam yürütücülerinde,mobil aygıtlarda minyatür mobil depolama aygıtı için portlar veya gömülü yuvalar bulunur.Minyatür mobil depolama ortamının yaygın olarak kulllanılan flash bellek kartları;USB  flash bellek sürücüleri ver akıllı kartlardır.Yaygın olarak kullanılan flash bellek karları için compact flas(CF),secure digital(SD),microSD,miniSD,xD,picture card ve bellek çubuğu örnek verilebilir.
               USB flash sürücüleri:Bilgisayar veya mobil aygıtın USB portuna takılan flash bellek depolama aygıtıdır.
              Express card modülü;Express card yuvasına takılan çıkartılabilir aygıtıdır.PMCIA tarafından geliştirilmiştir.Genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.
               Bulut depolama:Bigisayar kullanıcılarının depolama yapmasını sağlayan web tabanlı bir internet hizmetidir.Bulut depolamanın  avantajları;herhangi bir bilgisayardan dosyalara ulaşmak,büyük dosyalara anında depolamak,başkalarının bu dosyalara ulaşmalarını sağlamak,zaman açısından önemli veri ve görüntüleri anında görüntülemek,yedekleri depolamak,veri merkezi fonksiyonları sağlamak.
            
             Optik diskler:Metal,plastik veya lakeden yapılmış,lazer ile yazılan ve okunan düz,yuvarlak ve taşınabilir diskten oluşmuştur.Genellikle yazılım,veri,dijital fotoğraflar,filmler ve müzikleri saklanır.Track,bölümlerin eşit şekilde ayrılmış kısımlarıdır.
           CD-ROM sürücüsünden veya CD-ROM oynatıcıdan okunabilir ancak yazılamaz.Cd-R  kullanıcının yazbildiği ancak silemediği çoklu oturum optik disktir.CD-RW silinebilir ve yeniden yazılabilir çoklu ortam diskidir ve bir CD-RW sürücüsü gerektirir.
          DVD-ROM kullanıcının okuyabildiği ancak yazamadığı veya silemediği yüksek kapasiteli disktir.DVD-RW,DVD+RW ve DVD+RAM yüksek kapasiteli yazılabilir DVD biçimleridir.BD-ROM 100 GB depolama kapasitesine sahiptir.
         Bant:Büyük miktarda veri ve bilgi  saklama kapasitesine sahip manyetik olarak kaplanmış plastik şerittir.
         Teyp sürücü:Bir bant üzerindeki veri ve bilgiyi okur yazar.
         Manyetik şeritli kart:Bilgiyi manyetik şeritte depolar.
         Akıllı kart:Bilgiyi karta gömülü olan ince bir mikro işlemcide depolar.
         Mikrofilm ve Mikrofiş:Belgelerin mikroskobik görüntülerini film rulosunda depolar.Firma tipi depolar,büyük işler için çok büyük miktarlarda veri ve bilgiyi depolar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder